Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:50

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2
Autor Wiadomość
Post: 14-07-2011 11:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
HM pisze:
A zadanie to ciężkie, bo nikt takich nie robi. I to nie jest kwestia braku materiału, tylko produktu finalnego...

Szczęśliwiec, ja coś takiego próbowałam. Tfu, niesmaczne, twarde i cholernie słone. Oscypki to sery ze świeżego mleka ścięte podpuszczką, przeważnie proporcja 60% mleka krowiego i 40 % owczego. Ponoć górale niegdyś robili w proporcji 70 % owczego i 30 % krowiego. Jadłam i takie, mi osobiście nie smakują.


Na górę
Post: 14-07-2011 12:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Górale to nigdy tego z przepisu nie robili.
Dawali mleko jakie akurat mieli. Im ktoś był bogatszy (czyt. miał więcej krów) tym robił oscypki z większą ilością mleka krowiego (czyt. lepsze).
Potem sobie przyjezdni dorobili do normalnego oscypka ideologie, górale łatwo wyczuli kasę i tą legendę przyjęli. Teraz legenda nakręca się sama, górale ją pielęgnują - a co zarobek z tego jest całkiem niezły.

PS. a i tak spora część z tych oscypków jest po "wędzeniu" mokra ;)
Te beskidzkie, to przynajmniej dym widziały....

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 14-07-2011 14:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie przepadam na oscypkami, uwielbiam za to bundz, jadam sery huculskie. Mam jakieś tam porównanie. W naszym regionie jest kilka miejsc, gdzie można kupić dobre sery: u Nikosa pod Połoniną Wetlińską, w bacówce w Osławicy, w Smolniku nad Osławą, ponoć dobre są w Mikowie i w Moszczańcu (znam tylko z opowieści). Nie można ich smakowo porównać z tym co w chwili obecnej zalewa Bieszczady. Pojawiają się stoiska ze serami, a raczej z czymś co udaje sery w miejscach uczęszczanych przez turystów. Ponoć są z Podtatrza. Syf mający tyle wspólnego z oscypkiem, serem huculskim co biały miś z Krupówek z niedźwiedziem polarnym.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl