Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 29-03-2024 12:02

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 14-02-2011 15:43 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Mam pytanie odnośnie szlaku drewnianego po stronie Słowackiej. Chodzi mi o to że przeglądając mapę i broszurę szlaku drewnianego w
Kraju Preszovskim widzę niezgodności, a mianowicie obiekty których nie ma na szlaku, a na mapie są tuż obok tych ze szlaku. Np cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy we Varadce której na szlaku nie ma, a to nie jedyny przypadek.

I tu pojawia się moje pytanie, bo już nie wiem czy ta broszura jest niekompletna czy tych obiektów faktycznie nie ma na szlaku. W necie za wiele na ten temat nie znalazłem. Czy wie ktoś ile jest takich obiektów drewnianych po stronie Słowackiej? Gdzie można coś więcej o tym poczytać?

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 14-02-2011 18:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Na szlaku jest 49 świątyń. Nie rozumiem, nie zawsze na szlaku są uwzględniane wszystkie atrakcje.


Na górę
Post: 14-02-2011 19:13 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
No tak ale czy masz jakieś informacje ile jest po stronie Słowackiej obiektów drewnianych nie uwzględnionych na szlaku? Akurat ten folder który mi przesłałaś już chwilę temu okazał się pomocny, ale zaciekawiło mnie to, że jest więcej tych obiektów...

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 14-02-2011 19:23 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
http://www.swietokrzyskie.pl/globtour/s ... 8089226167, może tu znajdziesz coś ciekawego.


Na górę
Post: 14-02-2011 20:39 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Trochę tu:
http://www.drevenecerkvy.szm.com/index.html
Tutaj do ściągnięcia pomocny pdf (w sekcji download).
http://www.kdc.sk/down.php


Na górę
Post: 14-02-2011 21:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Jest taka publikacja raczej już nie do zdobycia "Karpatska drevena cesta Slovakia" Michała Kosta, Ivana Marko i Jarosłava Popveca, stamtąd wzięłam te 49 cerkwie. Słowacy wydają przewodniki ale diablo drogie "Drevene greckokatolicke chramy na vychodnym Slovensku", ja mam tylko "Svidnik i okolie". Dziś jestem padnięta ale jutro mogę sprawdzić jakie są pominięte.
Na forum bieszczadzkim na razie porządkuję bibliografię podkarpacką, skończę gdzieś w marcu, wtedy zabiorę się za słowacką. Na razie mam tylko to (jest fatalna wiem) http://bieszczadzkieforum.pl/topic150.html


Na górę
Post: 14-02-2011 22:22 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
http://www.swietokrzyskie.pl/globtour/s ... _wynik.php, to też może być ciekawe.


Na górę
Post: 14-02-2011 22:29 
Offline

Rejestracja: 24-11-2009 10:14
Posty: 246
http://www.swietokrzyskie.pl/globtour/s ... 8389188082, teraz jest dobrze.


Na górę
Post: 15-02-2011 14:14 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Pisałem o Varadce wyżej i jednak ją odnalazłem na szlaku, innych zagubionych kilka też...
Ale szukam dalej pominiętych ;)

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 16-02-2011 13:00 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Mam pytanko wie ktoś jaka cerkiew jest w Krajnej Porubce na Słowacji? Bo moja mapa pokazuje że ona jest drewniana...

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 16-02-2011 14:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Była drewniana, rozebrana w 1990 r. Najciemniej jest pod latarnią, dopiero dziś sięgnęłam na tę półkę znasz przewodnik "Cerkwie drewniane Karpat Polska i Słowacja"?


Na górę
Post: 06-03-2011 15:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Przede mną ciekawy, ładnie wydany słowacki przewodnik "Karpatska Drevena Cesta Slovakia" Michala Kost'a. Ivana Marko, Jaroslava Popovec'a. Jest to wydanie projektowe, bardzo, bardzo bogato ilustrowane, słowacko-polsko-angielskojęzyczne. Można było go nabyć w Polsce u Ryśka Szocińskiego w Atamanii.
W przewodniku opisano 49 architektonicznych perełek położonych na terenie powiatów: Bardejów, Świdnik, Snina, Poprad, Stara Lubovla, Stropkow. O każdym obiekcie podano kilka istotnych informacji w języku słowackim, poinformowano, gdzie można dostać klucze oraz dodano po 4-5 ilustracji, przeważnie zdjęć i malunków. Autorzy, z pochodzenia Łemkowie najwięcej uwagi poświęcili słowackim drewnianym świątyniom, w przewodniku też jest wzmianka o polskich, łemkowskich cerkiewkach wzbogacona zdjęciami. Dość dużą cześć przewodnika zajmują informacje dotyczące historii, kultury Rusinów. Moim zdaniem ta część jest, dla nas Polaków, najbardziej interesująca. Niewiele bowiem wiemy o naszych południowych sąsiadach, o tamtejszej polityce stosowanej wobec mniejszości narodowych. Poza tym, moim zdaniem, warto zapoznać się z często odmiennym sposobem patrzenia na rolę kulturowych atrakcji turystycznych. Jak już wspominałam przewodnik jest ładnie wydany, ma formę kołonotatnika, lakierowaną okładkę i mnóstwo ciekawych zdjęć, reprodukcji obrazów oraz kilka mapek poglądowych.

Spis treści
Położenie geograficzne i gospodarka
Historia
Język, indentyczność i klutura
Religia
Polityka
Chronologia
Obywatelski Krąg Łemków (OKŁ)
Świątynie
Tradicia, obrad a zvyky rusinskych drevenych cerkvi
Kitorstvo
Mapy

Tytuł: "Karpatska Drevena Cesta Slovakia Uvod do karpatoturistiky 21. starocia"
Autor: Michala kost, Ivana Marko, Jaroslav Popovec
Wydanie: I
Stron: 49
ISBN: 80-968832-4-0
Wydawnictwo: Zachrana a obnova NKP
2004


Str. 3
"Karpacka droga drewniana Słowacja (KDD) od Wysokich Tatr po granice z Ukrainą jest nadzieją rozwoju peryferii. Jest atrakcyjną wizją dla turystów i interesującą ofertą rozszerzającej się nowej Europy. Powstający przemysł turystyczny w Karpatach jest dotychczas jedyną alternatywą zachowania życia w Karpatach 21. wieku. Potrzebuje ona atrakcyjną "story-filozofię", szczególnie globalną markę handlową, jaką jest bez wątpień projekt ruchu turystycznego Karpacka Droga Drewniana wzdłuż pogranicza słowacko-polskiego.
Obfitości regionu KDD z kulturalnego punktu widzenia:
*stwarza granicę symboliczną pomiędzy historycznym wschodem historycznym (bizantyskim) i zachodem (łacińskim) kulturalnym świata,
*jest granicą pomiędzy kościołem ortodoksyjnym, a łacińskim,
*jest granicą pomiędzy Słowianami wschodnimi, a zachodnimi oraz alfabetem głagolickim i pismem łacińskim.

Czy warto zobaczyć "piramidy karpackie" klejnoty architektury ludowej zwane też perły Karpat? Drewniane cerkwi bizantyjskie, rzymskokatolickie, ewangelickie drewniane kościoły to skarby światowego dziedzictwa kulturalnego.
[...]
"W karpackim górskim masywie znajdują się tajemnicze świątynie wyjątkowo harmonizujące z okolicą i piękną przyrodą. Super oferta dla wszystkich , które szukają naturalna cisza i nieznane kultury.
[...]
Karpaccy Rusini to dawny górski naród żyjący w samym środku Europy wzdłuż północnych i południowych stoków Karpat. Dzisiaj są w stadium wymierania. Dzięki podobieństwu z innymi narodami zamieszkującymi strategiczne regiony świata, ku przykładu pirenyjskimi Baskami, Kurdami, Kosowczanami czy Tybetańczykami nazywają nas Kurdami Europy Środkowej. Dzięki silnemu stosunku do duchowieństwa, tradycyjnemu konserwatyzmu identycznym postępowaniom asymilacyjnym nazywają naszą rusińską ojczyznę Karpacki Tybet. Do dziś cudem zachowane zostały wyspy dawnej identyczności z archaicznymi pierwiastkami. W geomorfologicznie rozmytym i biednym kraju z głębokimi lasami znajdują się wyjątkowe 250-300 letnie drewniane cerkwi, oryginalna ikonografia, kościelny śpiew (larpackie prostopienie) oraz folklor wartości,które sobie ciężko wyobrazić. Miłość do Boga i do Kościoła istnieje przeważnie na tym terenie. Do dzisiaj, wbrew nieustającym zmianom i reformom ze strony przedstawicieli Grekokatolickiego Kościoła, została zachowana mistyczność rytuału i tradycji. O wiele większy szacunek do kościelno-słowiańskiej tradycji zachowuje Kościół Prawosławny. Na pojedyncze losy Rusnaków (Łemków), jak się sami identyfikujemy, negatywnie wpływały komplikowane aż tragiczne publiczno-polityczne ruchy, spotkanie łacińskiej i bizantyjskiej tradycji chrześcijańskiej oraz dwie okropne wojny światowe. Najtragiczniejsze dopadnięcie na zmianę narodowej identyczności Rusinów miał stalinowski totalitarny reżim. Podczas drugiej połowy XX.wieku byli Karpacki Rusini, mimo Jugosławii, absolutnym tabu "ostbloku". Jesteśmy przykładem z podręcznika do studiów antyhumanistycznych i apokaliptycznych metod XX. wieku przeciw niepożądanym mniejszościom etnicznym. [...]"
Ten tekst przetoczyłam abyśmy sobie uświadomili jakże inne może być wyobrażenie o dziedzictwie kulturowym i jego roli w turystyce.


Na górę
Post: 06-03-2011 20:35 
Offline

Rejestracja: 07-02-2007 18:51
Posty: 677
Lucyna pisze:
Dość dużą cześć przewodnika zajmują informacje dotyczące historii, kultury Rusinów. Moim zdaniem ta część jest, dla nas Polaków, najbardziej interesująca. Niewiele bowiem wiemy o naszych południowych sąsiadach, o tamtejszej polityce stosowanej wobec mniejszości narodowych.

Dlaczego tak uważasz? Wypowiadaj się w swoim imieniu, proszę.

Ponadto, HM prosił, abyś powstrzymywała się od podawania spisów treści. A jeśli imperatyw zmusza Cię do podawania ich, przepisuj dokładnie. Rozkosznie zmieniłaś "Ktitorstvo" na "Kitorstvo", o innych błędach nie wspominając (np. do słowa identita bardziej pasuje tłumaczenie tożsamość niż identyczność, a stron jest więcej niż 49). Uważam też, że mogłaś sobie darować przytaczanie żałosnego tekstu, który został zamieszczony w tym mini-albumie (mam nadzieję, że osoba która tłumaczyła ten tekst, odziała się we włosiennicę, posypała głowę popiołem i kategorycznie odmówiła przyjęcia honorarium).
Pozycja ciekawa, aczkolwiek nie jakoś specjalnie "bardzo, bardzo bogato ilustrowana".
Jako że było to wydanie z 2004 roku, nie do zdobycia w księgarniach.
Dla zainteresowanych do ściągnięcia: http://www.kdc.sk/down.php (pdf, waga 21 Mb)
lub tu: http://www.przeklej.pl/plik/kdc-pdf-00281ib4d7tb


Na górę
Post: 07-03-2011 08:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
humanitas pisze:
Lucyna pisze:
Dość dużą cześć przewodnika zajmują informacje dotyczące historii, kultury Rusinów. Moim zdaniem ta część jest, dla nas Polaków, najbardziej interesująca. Niewiele bowiem wiemy o naszych południowych sąsiadach, o tamtejszej polityce stosowanej wobec mniejszości narodowych.

Dlaczego tak uważasz? Wypowiadaj się w swoim imieniu, proszę.

Ponadto, HM prosił, abyś powstrzymywała się od podawania spisów treści. A jeśli imperatyw zmusza Cię do podawania ich, przepisuj dokładnie. Rozkosznie zmieniłaś "Ktitorstvo" na "Kitorstvo", o innych błędach nie wspominając (np. do słowa identita bardziej pasuje tłumaczenie tożsamość niż identyczność, a stron jest więcej niż 49). Uważam też, że mogłaś sobie darować przytaczanie żałosnego tekstu, który został zamieszczony w tym mini-albumie (mam nadzieję, że osoba która tłumaczyła ten tekst, odziała się we włosiennicę, posypała głowę popiołem i kategorycznie odmówiła przyjęcia honorarium).
Pozycja ciekawa, aczkolwiek nie jakoś specjalnie "bardzo, bardzo bogato ilustrowana".
Jako że było to wydanie z 2004 roku, nie do zdobycia w księgarniach.
Dla zainteresowanych do ściągnięcia: http://www.kdc.sk/down.php (pdf, waga 21 Mb)
lub tu: http://www.przeklej.pl/plik/kdc-pdf-00281ib4d7tb

Za literówkę przepraszam, za link dziękuję.
Tekst w porównaniu z innymi tłumaczeniami nie jest zły. Mała próbka "Stropkov jest ułożony w Niskich Beskidach, całokształcie geomorfologicznym Ondawvska vechowina. Zarysiem typowym rzeźby terenu są równoległe, kulisowo uporządkowane pasma z mocnych piaskowców i łupków, oddzielone podłużnymi dolinami. Samo miasto ułożone jest w tnz. Stropkowskiej brazde (bruździe), którą tworzą warstwy fliszu, piaskowce, zlepieńce, glina łupkowa i napływu grubego żwiru i gliny." -to fragment publikacji "Kulturne pamiatky Horneho Sarisa" - o tej niej będę szerzej pisać później. 343 zdjęcia i 14 mapek poglądowych, jak widać ocena bogactwa ilustracji w danej pozycji może być subiektywna. Dlaczego miałabym sobie darować? Większość osób czytających te moje pogaduchy jest zainteresowana przepisywanym tekstem. Co do spisu treści, rozumiem obiekcje Admina, gdy zajmuje on bardzo dużo przestrzeni, w tym wypadku to kilkadziesiąt słów więc mam nadzieję iż wybaczy mi niesubordynację i mnie nie zbanuje za to. Dzięki spisowi treści potencjalny czytelnik wie po co sięga, o czym jest dana książka. Oczywiście, mogę omijać tę część ale wtedy będę musiała spis przedstawić w innej formie, a to zajmie więcej przestrzeni na Forum.


Na górę
Post: 15-03-2011 19:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Mam pewne trudności ze zdobyciem sprawdzonych wiadomości na temat północno-wschodniej Słowacji. Internet odpada, gdyż na stronach są niedostateczne, często błędne informacje, a w przewodnikach tematy opracowane są po macoszemu, widać, że autorzy mają problemy podobne do moich. Staram się więc korzystać mimo bariery językowej z różnorakich opracowań słowackich. Jedną z ciekawszych jest wydana w 2001 r. przez Regionalna rozvojova agentur Svidnik książeczka a'la przewodnik "Kulturne pamiatky Horneho Sarisa". Jest to 62 stronicowe wydawnictwo opisujące atrakcje turystyczne trzech okresów (powiatów): Bardejowa, Świdnika i Stropkowa. To wydawnictwo czterojęczyczne: słowacko-polsko-czesko-angielskie, tłumaczenie na j.polski jest co najmniej dziwaczne aczkolwiek podoba mi się.
Oto fragment przedmowienia wprowadzający nas w walory turystyczne Górnego Szariszu.
"Ten region z jego nieocenionymi, bogatymi zabytkami historycznymi, śliczną, bogatą skarbnicą prosto niewyczerpanego przyrodnego,pejzażowo-ekologicznego piękna,stosukowo mało odwiedzają turyści. W regionie nachodzą się interesantne atrakcje ruchu turystycznego jakimi są naprz. historyczne miasto Bardejów z zabytkami które są włączone do Światowego kulturalnego dziedzictwa i słynne uzdrowisko Bardejovske Kupele.
Ważny składnikiem tego regionu są świątynie drewniane, które swoją oryginalnością,techniczno-artystycznym ukształtowaniem i znaczeniem społecznym,włączają się międzysame cenne klejnoty kulturalne Republiki Słowackiej i chroniono ich jako Narodowe zabytki kulturalne.
Bardzo atrakcyjną przestrzeń i z punktu widzenia ruchu turystycznego stwarzają eksponaty wojnowe w przestrzeni historycznej Naturalnego pola walki na Dukle, razem z pomnikami, muzeum i wieżą rozglądającą na Dukli."
Przewodniczek jest ilustrowany, dodano do niego ciekawą, dwustronną mapę: poglądową z licznymi fotografiami "Drevene kostoliky" i turystyczną Górnego Szarisza.

Spis treści:
Przedmowienie
Bardejov
- Historia i współczesność
- Najbardziej znaczące zabytki miasta
- Drewniane budowle kościelne
Svidnik
- Miasto Svidnik
- Pozostałe pamiątki kulturalne
- Muzeum wojskowe Svidnik
- Muzeum Kultury Ukraińsko-Rusińskiej
- Narodowe Pamiątki Kulturalne cerkwie drewniane
Miasto Giraltowce
Stropkov
- Stosunki naturalne
- Rozwój historyczny miasta
- Zabytki miasta
- Zabytki okolicy

Tytuł: "Kulturne pamiatky Horneho Sarisa".
Autor: Zespół
Wydanie: I
Stron: 62
ISBN: 80-88835-35-6
Wydawnictwo: Regionalna rozvojova agentura Svidnik
Svidnik 2001

"Stosunki naturalne" str. 50
"Stropkov jest ułożony w Niskich Beskidach, całokształcie geomorfologicznym Ondawvska vechowina. Zarysiem typowym rzeźby terenu są równoległe, kulisowo uporządkowane pasma z mocnych piaskowców i łupków, oddzielone podłużnymi dolinami. samo miasto ułożone jest w tnz. Stropkowskiej brazde (bruździe), którą tworzą warstwy fliszu, piaskowce, zlepieńce, glina łupkowa i napływu grubego żwiru i gliny.
Samym wysokim punktem w okolicy jest góra Bana z kotą 526 metrów nad morzem [...]."

"Zabytki okolicy" str. 60-61
Cerkiew drewniana św. Paraskewy we wsi Potoky zbudowana w 1773 roku należy do systemu Wschodniosłowiańskich drewnianych kościółków ogłoszonych za narodowy zabytek kultury. Trójdzielna budowa z bali drewnianych składa się z pomieszczenia ołtarzowego, głównej nawy i podwieża. Przykryta jest gontowym dachiem. Na dwieżą i dachiem są cebulki barokowe zakończone dekoratywnie kutym żelaznym krzyżem. Cerkiew ogrodzono niskim kamiennym murem. Przy kościle jest nowsza dzwonnica konstrukcji kolumnowej, w górnej części pobita deskami, przykryta gontowym dachiem z cebulką. Na dzwonnicy jest dzwon z 1839 roku ze sig. Pawła Snitca. Wewnątrz kościoła uchowali się fragmenty malowidła ściennego przeważająco z roślinnym ornamentem. Dominantę kościoła tworzy ikonostas z 1773 roku, drewniana architektura trzyszeregowa , w środku są wrota carskie, zdobione bogatą rzeźbą w drewnie, która jest różnokolorowo polichromowana. [...].

:lol: :lol: :lol:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl