Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:52

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 23-11-2010 20:24 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Zainspirowany miejscem pokazanym przez Szymona podczas wędrówek po cmentarzach w Zawadce (kto był to wie o co chodzi, kto nie był to zobaczy na zdjęciach jak BW zamieści) przeszukałem dostępne mi mapy. I tak najbardziej nielubiana przeze mnie mapa BN CartoMedii o dziwo zawiera informację o krzyżu w tym miejscu, o czym milczy Compass.
Obrazek
Przedwojenna WIG-ówka z 1938r (choć krzyże już istniały) milczy o nich. Powinny być zaznaczone gdzieś w miejscu które wskazuje czerwona strzałka. Niebieska oznacza - wg legendy - turbinę więc pewnie wiatrak - stąd może wzięły się te kamienie nieopodal.
Obrazek
Odległość od wiatraka do krzyży to ok. 500m, trochę dużo. Wiatrak w 38r. jeszcze był i krzyże też już istniały więc na pewno nie miało to być wtórne wykorzystanie kamieni młyńskich, tym bardziej że nie było na nich śladów po otworach - chyba że z drugiej strony. Może miały być w tym miejscu przygotowane do wykorzystania a pozyskanie gdzieś z Piotrusia? Na WIG-ówce widać że jakiś budynek tam był - może miejscowego kamieniarza?
Hipoteza że krzyże zostały postawione przy istniejącym tam kościele - patrząc na WIG-ówkę - raczej nie jest prawdziwa, choć możliwe że istniał tam kościół przed opracowaniem mapy. Z drugiej strony też to jest wątpliwe, jeśli istniejąca do teraz cerkiew pochodzi z 1855 i została zbudowana na miejscu poprzedniej - czy początkiem XX wieku upamiętniano by przez postawienie krzyży miejsce po świątyni sprzed XIX w.?
Znalazłem te 2 krzyże jeszcze na skanie mapy topograficznej na Geoportalu
Obrazek
Choć nie mam pojęcia z którego roku jest ta mapa, na pewno już po II WŚ.
Jeszcze była teza że kiedyś droga szła po drugiej stronie potoku niż teraz i krzyże zostały usytuowane nad nią - nie spotkałem takich map, by tak pokazywały przebieg drogi, może trzeba by sięgnąć jeszcze do austriackich, choć mi się wydaje że miejsce to było bardzo dobrze widoczne z drogi po drugiej stronie potoku, dopiero teraz tak zarosło.

Jeśli nie nadaje się to na ten wątek to proszę o przeniesienie.


Na górę
Post: 23-11-2010 22:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31-05-2007 16:55
Posty: 642
Lokalizacja: Gdańsk
Cieszę się, że podjąłeś ten wątek; myślę, że po kolejnych wypowiedziach będzie mniej niewiadomych (albo i więcej :lol: ). Ja dorzucę kamyczek: myślę, że to, co nazywasz wiatrakiem było w istocie młynem, choć w dostępnych mi materiałach o Zawadce nic na ten temat nie znalazłem (jak będę miał dostęp do Czajkowskiego, albo innych opracowań i źródeł - może coś znajdę). W każdym razie miejsce krzyży nie jest raczej pamiątką po prawosławiu w Zawadce, choć przecież niedaleka "schizma tylawska"..., ale rok fundacji krzyży (o ile pamiętam jeden był z 1904 r.) nijak się ma do tego wydarzenia.

_________________
"Swięty Mikołaju, opowiedz jak to było, jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie"


Na górę
Post: 24-11-2010 07:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Katastry, katastry, katastry, ciągle nie znajduję czasu wybrać się po nie do Krosna...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-11-2010 12:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
Katastry Zawadki będą chyba na pewno w Archiwum Państwowym w Przemyślu. Tam zawsze korzystałem z katastrów dla powiatu krośnieńskiego (w tym szkiców polowych), ilekroć były mi potrzebne. Inna sprawa, że katastry utrwalają stan inwentaryzacyjny na lata 1848-1851. Wtedy tam krzyży nie było na pewno, a jeśli w ich miejscu będziesz miał na mapie katastralnej żółty lub różowy prostokąt, to tyle się dowiesz, że był tam ówcześnie drewniany lub murowany budynek. Opisy do katastrów to znów przedzieranie się przez gąszcz, bez pewności, że coś się znajdzie...
Ja bym próbował porozumieć się z kimś z przedwojennej Zawadki, kto bez pudła odpowie z czym wiążą się owe dwa krzyże i kamienie (raczej na pewno) młyńskie. Zawadkę wysiedlono głównie na Ukrainę, ale na pewno ktoś się uchował i mieszka np. w Tylawie, gdzie się ożenił lub wydał.
Tak na marginesie - to mogą być groby jakichś dwóch odszczepieńców od wiary greckokatolickiej - np. jakichś protestantów. Albo samobójców... Tak sobie gdybam.
Pozdrawiam :)


Na górę
Post: 24-11-2010 12:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Nic nie wskazuje, że to pochówki... póki co...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-11-2010 13:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-02-2009 07:53
Posty: 65
Lokalizacja: KROSNO
Bezpośrednio - nic nie wskazuje, że to pochówki. Ale na krzyże przydrożne też to nie wygląda...
Są nazwiska i daty, a więc raczej cel i działanie kommemoratywne. Zatem - bliżej tym krzyżom do nagrobków.
To oczywiście jedynie moje spekulacje.
Pozdrawiam


Na górę
Post: 24-11-2010 14:07 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
No to jak są nazwiska i daty to USC Dukla i Liber mortuorum i coś się może da wyjaśnić, a oprócz 1904 to jakieś inne daty są?

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 24-11-2010 14:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
"Anton / Kobela / fundator / 1904" (Kobiela, Kobielja, Kobelja)
Cholera, druga inskrypcja umknęła mi gdzieś...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-11-2010 14:30 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
a rozparzaliście możliwość istnienia w tych miejscach cmentarzy epidemicznych?

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 24-11-2010 14:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
rozważam rzecz jasna, nie można tego wykluczyć, ale to tylko rozważanie póki co....

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 24-11-2010 14:48 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
A czy nie za blisko do zabudowań byłby umieszczony taki cmentarz? Wieś się ciągnęła wzdłuż potoka.


Na górę
Post: 24-11-2010 15:05 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
no tylko czy tam były zabudowania np w 1831 czy 1873 (?)

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 24-11-2010 16:05 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
szymon NGK Magurycz pisze:
Cholera, druga inskrypcja umknęła mi gdzieś...


Wanio Kirpan (Kyrpan)
1914



BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 24-11-2010 19:26 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
as pisze:
...Ja dorzucę kamyczek: myślę, że to, co nazywasz wiatrakiem było w istocie młynem, choć w dostępnych mi materiałach o Zawadce nic na ten temat nie znalazłem (jak będę miał dostęp do Czajkowskiego, albo innych opracowań i źródeł - może coś znajdę)....

W sumie napisałem wiatrak gdyż wg legendy nazwali to turbina wietrzna a nie miałem zielonego pojęcia do czego mogłoby to służyć - przyjąłem że się pomylili :-) Za młynem może świadczyć bliskość potoku
Obrazek
jarek surowiczny pisze:
no tylko czy tam były zabudowania np w 1831 czy 1873 (?)

Z dostępnych mi map z 1879r i 1901 wynika że wieś ciągnęła się od Trzciany - zresztą droga prowadziła w dolinie do Kamionki i chaty przed 1879r były pewnie wzdłuż niej. Nie piszę już "na pewno" bo na poniższych mapach widać że Szymon miał rację mówiąc iż droga szła tuż poniżej krzyży :-)

Mapa z 1879r:
Obrazek


Mapa z 1901r:
Obrazek

TLo pisze:
Bezpośrednio - nic nie wskazuje, że to pochówki. Ale na krzyże przydrożne też to nie wygląda...
Są nazwiska i daty, a więc raczej cel i działanie kommemoratywne.

Można prosić o bliższe wyjaśnienia dlaczego jednak nie miały by to być kapliczki przydrożne - nauczyć się chciałem :-)


Na górę
Post: 24-11-2010 19:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
"Są nazwiska i daty, a więc raczej cel i działanie kommemoratywne."

Cóż, nijak nie mogę się zgodzić, na setkach krzyży przydrożnych są wskazani fundatorzy z imienia i nazwiska, tudzież z datą fundacji... więc krzyży przydrożnych - póki co, a zwłaszcza z powodu zawartego w cytacie - wykluczyć nie można... Aj, żebym to miał więcej czasu na śledzenie takich historii... bo tu kogoś piorun zabił, bo tu kogoś nie zabił, bo tu ksiądz zmarł, a tu ktoś za odpuszczenie grzechów, a tu cmentarz choleryczny... Mam nadzieję, że razem szybciej rozwikłamy zagadkę, ale za pomocą poszukiwań wszelakich, a nie domniemań...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl