Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:53

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17-10-2010 21:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Szanowni Forumowicze,
mam następujące pytanie: jak porusza się człowiek drogą (993) z Pielgrzymki do Żmigrodu i w Samoklęskach odbije z niej na południe w kierunku kościoła i cmentarzy tamże, to na krzyżówce, po skręcie, mija murowaną kapliczkę po lewej ręce, zorientowaną "twarzą" na północ, a po prawej... no właśnie, a po prawej, tuż za rowem biegnącym wzdłuż drogi 993, jakiś metr od asfaltu leży okazały kamień, ściśle piaskowcowy prostopadłościan o grubości około 30 cm, szerokości około 50 cm i długości około 120 cm. Górną część lica tej "płyty", a może pierwotnie steli (?), zdobi wgłębnie kuty, prawie równoramienny krzyż (około 30 x 30 cm), poniżej którego umieszczona jest wgłębnie kuta, rozbudowana - nie mniej niż 9 wersów - inskrypcja. Owa inskrypcja jest bardzo niestety zniszczona. Na razie nie doczytałem się tam właściwie nic, co nie znaczy, że sprawa jest stracona, ale to wymaga osobnych zabiegów. Jedyne co nie budzi wątpliwości prawie to to, że pojawia się w tej pisanej łacinką inskrypcji słowo "Konty" (Kąty niby niedaleko...)

Czy ktoś z Was wie może czemu służył, czemu jest poświęcony ten kamień? Zna jego historię?

Na marginesie: setki razy przemieszczałem się tą drogą i nigdy nie zauważyłem tego kamienia... podróże kształcą...

Przy okazji polecam wizytę na starym cmentarzu katolickim w Samoklęskach, wiele ciekawych nagrobków, w tym rzucające się w oczy piaskowcowe cokoły (niestety wszystkie pozbawione kutych - zapewne - krzyży), które zwężają się ku górze, a w przekroju poziomym są trapezami - niewiele brakuje, a w przekroju byłyby to trójkąty, co jest formą dość popularną w połowie XIX w., ale rzadką w naszych okolicach. Jest ich pięć. Póki co najstarszą datą śmierci, którą odczytałem jest 1836. Ciekawa kamieniarka, ciekawe inskrypcje pisanką..., niektóre już mocno zniszczone i całkiem nieczytelne, ale nie wszystkie.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 17-10-2010 22:48 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Też setki razy jeździłem tamtędy, ba, nawet koło samej kapliczki wiele razy stawałem, ale dopiero w 2009 roku jakimś przypadkiem udało mi się zauważyć ów kamień :). Oprócz tego, że ciężko go wypatrzeć, bo sobie leży w trawie, to faktycznie mało jest czytelny. Dobrze by było go oczyścić co nieco, by odczytać co jest na nim napisane...
A oto i on, może ktoś rozszyfrował już napis, albo przynajmniej wie skąd się tam wziął, bo sam jestem ciekaw, podobnie jak Szymon :) :
Obrazek

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 17-10-2010 23:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Darku, wyczyścić rzecz jasna go można, a nawet trzeba, ale w przeczytaniu inskrypcji to wcale nie musi być pomocne. Zależy od przyjętej metody, a jest ich parę od przepróchy, przez ukośne światło po odlewy i inne jeszcze sposoby (byle nie zaszkodzić). Jak znajdę czas to... może coś to da... ale może ktoś coś wie? Bo kamień najwyraźniej leży tam od dawna, może ktoś ma starsze zdjęcie? Ta inskrypcja jakiś czas temu była przecież czytelniejsza. Tyle, że nie chodzi mi o snucie domysłów, a konkretne informacje. Gdzieś one na pewno są, tyle, że nie wiemy gdzie... Nie miałem nawet czasu zapytać sędziwego kościelnego...
Zapytałem też parę osób inną drogą, czekam na odpowiedzi...
A byłbyś tak dobry i przesłał mi zdjęcie, które wkleiłeś w oryginalnym rozmiarze na mejla?

szymon@magurycz.org

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 18-10-2010 09:13 
Offline

Rejestracja: 19-12-2007 23:47
Posty: 1371
Lokalizacja: Jasło
Ja aż takich metod nie stosowałem. My natomiast wypróbowaliśmy inną metodę, znacznie prostszą :). Jak szukaliśmy i znaleźliśmy znak z tryzubem na jednym ze szczytów nad Olchowcem, to polaliśmy go wodą mineralną :), którą mieliśmy do picia i dodatkowo jeszcze lekko pociągnęliśmy go szczotką do mycia butów (bo jeden z kolegów nosi w plecaku na wszelki wypadek :wink: ) i różnica naprawdę była w porównaniu jak był suchy. Obiekt dużo bardziej był czytelny...

Zdjęcia już wysyłam na podany adres...

_________________
Szlaki Beskidu Niskiego i nie tylko...: http://www.beskid-niski-pogorze.pl
Konfederacja barska w regionie: http://www.beskid-niski-pogorze.pl/konf ... barska.php


Na górę
Post: 23-09-2013 14:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06-06-2013 18:41
Posty: 5
Lokalizacja: Mytarka
A ja pójdę nieco dalej w kierunku Nowego Żmigrodu. Za mostkiem około 200 m od ostatnich zabudowań po prawej stronie jadąc w kierunku NŻ stoją dwa krzyże oddalone od siebie o kilkanaście metrów. Od kiedy pamiętam były one przystrajane przez mieszkańców (chyba) Samoklęsk. Kilka lat temu właściciel pola obok jednego z krzyży "wymienił" go na nowy. Rozmawiałem z tym panem ale nie wie co oznaczają przydrożne krucyfiksy, a krzyż wymienił bo jest wierzący a stary był spróchniały. Moja babcia, która większość życia spędziła w Samoklęskach mówi, że od kiedy pamięta krzyże tam stały. Wie ktoś w jakim celu ktoś postawił te krzyże, co symbolizują, co upamiętniają? :wink:


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl