Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 20:27

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 07-03-2010 19:10 
Offline

Rejestracja: 23-09-2009 18:22
Posty: 14
Lokalizacja: Jasło
Witam,
czy słyszał ktoś o tym że Bieszczadzkie i Beskidzkie cerkwie mają zostać wpisane na Listę UNESCO, ponoć trwają już prace przygotowawcze; z Podkarpacia wytypowane zostały:
Chotyniec - jedna z najpiękniejszych w Polsce
http://www.panoramio.com/photos/original/2276686.jpg
Smolnik nad Sanem - jedna z trzech cerkwi bojkowskich
http://i1.trekearth.com/photos/52884/smolnik.jpg
Radruż wraz z otoczeniem : dzwonnicą, murem obronnym i domem Diaka
http://lh4.ggpht.com/_dJBuezGxZys/R17Cb ... uz_062.jpg[/img]
i Turzańsk z najwyższą dzwonnicą w Karpatach
http://digart.img.digart.pl/data/img/vo ... 500313.jpg

wie ktoś jakie obiekty mają być z Małopolski? podobno też 4 obiekty i bodajże 8 z Ukrainy bo ma być to wpis transgraniczny...


Na górę
Post: 08-03-2010 20:20 
Offline

Rejestracja: 21-01-2006 17:56
Posty: 296
Lokalizacja: Ruda Śląska - Orzegów
Z województwa małopolskiego wytypowano: Brunary Wyżne, Kwiatoń, Owczary i Powroźnik.


Na górę
Post: 10-11-2010 18:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Z tego co wiem decyzja ma zapaść w grudniu. Jest to projekt transgraniczny, na listę mają być także wpisane cerkwie z terenów przygranicznych na Ukrainie m.in. Drohobycz.


Na górę
Post: 10-11-2010 20:02 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Wytypowane cerkiew dzisiaj są wykorzystywane jako kościoły katolickie. Przy okazji adopcji ich do kultu rzymskokatolickiego zmieniono, naruszono, wprowadzono ingerencje, z natury obce architekturze cerkiewnej, jak np. dodatkowy ołtarz przed ikonostasem. Już ten fakt moim zdaniem powinien dyskwalifikować te obiekt do wpisu na listę UNESCO.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 10-11-2010 20:59 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Zapewniam cię romaszka, że jakby co, znajdą się eksperci którzy nie tylko tego nie pominą ale wręcz będą to podkreślać np. jako przykład wielokulturowości, tolerancji religijnej itp. :mrgreen:

Przećwiczyłem to na przykładzie pomysłu wpisania na listę UNESCO tych pozniekształcanych potworków architektonicznych którymi dzisiaj jest znaczna część cmentarzy wojennych np. projektowanych przez Jurkowicza.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 10-11-2010 21:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Lucyna pisze:
Z tego co wiem decyzja ma zapaść w grudniu. Jest to projekt transgraniczny, na listę mają być także wpisane cerkwie z terenów przygranicznych na Ukrainie m.in. Drohobycz.

Rozumiem Romaszka, że masz na myśli tylko te w Polsce wytypowane, bo cerkiew św. Jura (?), podobnie jak cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w Drohobyczu, nie służy rzymskim katolikom...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 10-11-2010 21:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5499/
Czy to najbardziej aktualne info?
I Ukraińskie:
http://whc.unesco.org/en/tentativelists/5494/

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 10-11-2010 21:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Hmm, gubię się. Nie rozumiem, czy to, że świątynia służy rzymok. coś zmienia, pomniejsza jej wartość?


Na górę
Post: 10-11-2010 23:18 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Na listę wpisuje się obiekty oceniane wg. specjalnej punktacji. Bardzo wielkie znaczenie ma stan zachowania obiektu, oryginalność substancji zabytkowej lub wierne odtworzenie elementów... Zapewne to romaszka miał na myśli kiedy pisał o ołtarzach przed ikonstatsem. Rzymokatolicy nie mają tu nic do rzeczy 8)

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 11-11-2010 01:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Znam zasady wpisywania obiektów na listę. Prace nad przygotowaniami trwają chyba z trzy lata, w każdym bądź razie na jakimś szkleniu czy konferencji chyba trzy lata temu po raz pierwszy o tym słyszałam. Byłam pewna, że dotyczy to cerkwi ukraińskich i że prace nad lista zostaną zakończone dość szybko. Pierwotny spis zawierał więcej obiektów, była na nim m.in. cerkiew w Czerteżu, która niestety, mimo pozytywnej opinii m.in Oddziału Bieszczadzkiego TONZ nie została zakwalifikowana. Z tego co pamiętam ta jedna z najcenniejszych cerkwi jest od połowy lat 50 tych we władaniu grek. Nie znam dokładnie losów wszystkich świątyń z listy, specjalizuję się w Bieszczadach, nasza cerkiew w Smolniku nie posiada oryginalnego wyposażenia, nie zachowało się. Ma za to dwa ołtarze: obrządku zach. i wsch., przy czym jej prezbiterium jest specyficzne. Ktoś usiłuje ratować tradycje i stworzyć coś na kształt ikonostasu. Ta świątynia żyje, ewoluuje i z tego co wiem to jest takze brane pod uwagę czy wpisie na listę.


Na górę
Post: 11-11-2010 09:08 
Offline

Rejestracja: 16-09-2005 06:50
Posty: 1198
Lokalizacja: kolejno z: base.7g, 8g, 9g
Cytuj:
Znam zasady wpisywania obiektów na listę.

No to doprawdy, nie rozumiem czego nie zrozumiałaś z postu romaszki :lol:
Skoro można wpisać z pomocą odpowiednich ekspertów obiekt bez oryginalnego wyposażenia, przebudowany ba! zrekonstruowany to według mnie coś niehalo.
Zresztą moje osobiste zdanie na temat listy światowego dziedzictwa UNESCO jest podobne jak na temat pokojowej nagrody Nobla. Dają za byle co, albo i na wyrost. Tak, że chyba się nie dogadamy wiec na tym zakończę.

_________________
Hasło wikipedii "Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie" stanowi częsty dla tego źródła informacji przykład pilnie pielonego za pomocą cenzury prewencyjnej prywatnego folwarku mającego uchodzić za obiektywne informacje.


Na górę
Post: 11-11-2010 10:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Oczywiście, że można. Inaczej żaden obiekt drewniany nie byłby umieszczony na liście. Ile razy był remontowany, zmieniany kościół w Haczowie czy w Bliznem? Czy Haczów posiada oryginalny wystrój? Czego nie zrozumiałam z owego postu? Nastawienia do sprawy Autora.


Na górę
Post: 11-11-2010 17:42 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Proszę czytać ze zrozumieniem moje wpisy, póki co tylko uruloki się postarał. Lucynko droga! Tu nie chodzi o moje nastawienie, tylko o fakty. Nie interesuje mnie kto jest dzisiaj właścicielem obiektu. Natomiast, według mnie, nie jest bez znaczenia czy obiekt posiada jak najwierniejszą substancje pierwotną. Naturalnie, że obiekty te były remontowane, odnawiane, bo to jest "oczywista oczywistość" jak mawiał "klasyk" (specjalnie w cudzysłowiu, bo taki z niego klasyk, jak...) natomiast wprowadzanie elementów obcych, zniekształcających pierwotną architekturę wnętrza, to już jest poważny problem. Gdyby np. kościół w Sękowej (nota bene wpisany na listę UNESCO), hipotetycznie, wyposażyć w ikonostas i za ikonostasem dołożyć jeszcze jeden ołtarz do tego, który pozostałby przed ikonostasem, byłoby fajnie. Może by i było - dla oka niektórych - ale dla pierwotnego stanu tego obiektu już nie. I wtedy na listę UNESCO chyba by nie trafił.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 11-11-2010 18:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Rzeczywiście, zupełnie inne podejście. Dla mnie na wartość danego obiektu składa się wiele czynników np. dzieje ziemi na której on znajduje się. One są widoczne w tych świątyniach. Wchodząc do świątyni w Smolniku, tej wytypowanej, mam wrażenie, że jestem obserwatorem minionych wydarzeń. Widzę piękną cerkiew wybudowaną w stylu archaicznym z nietypowym ikonostasem, resztki polichromii będącej świadectwem biedy tu panującej (mieszkańców nie stać było na pełny ikonostas), zniszczenia spowodowane w tym czasie, gdy cerkiew służyła jako magazyn siana i schronisko, a wreszcie przekształcenie związane ze zmianą obrządku i próba powrotu do przeszłości w prezbiterium: carskie wrota z Kurylówki w otoczeniu współczesnych ikon. Losy świątyni i ludzi tu mieszkających można odczytać obserwując wnętrze, przekształcenia widoczne w bryle, cmentarz. Da mnie to jest wartością nadrzędną.


Na górę
Post: 11-11-2010 18:38 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Ale w przyjmując Twój sposób rozumowania, w zasadzie każdy obiekt mógłby być wpisany na listę UNESCO. Każdy obiekt ma przecież jakąś wartość.

_________________
romaszka


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl