Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 11:55

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18-03-2010 09:11 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Witam

W nr 18 "Skarbów Podkarpackich" w artykule "U źródeł Jasiołki" autor napisał o cmentarzu mieszczącym się niedaleko krzyża z utrąconym ramieniem. Rzeczywiście jest tam jakiś? Przechodziłem parę razy tam ale wiosną/latem i dalej niż do tego krzyża nie podchodziłem. Teraz może w sobotę będę tam w trasie więc zimą może być lepsza okazja do zlokalizowania tylko muszę wiedzieć czy jest sens szukać.
Link do Skarbów - ok. 8Mb
http://www.skarbypodkarpackie.pl/download/Z2Z4L3NrYXJieXBvZGthcnBhY2lhL3BsL2RlZmF1bHRfbXVsdGlsaXN0YV9wbGlrb3cvMTM/18_5_skarby_slowacki.pdf


Na górę
Post: 18-03-2010 14:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Jest, w młodym lesie powyżej krzyża przydrożnego z 1865 roku, fundacji Pawła i Petra Steca (Steców). Nie znalazłem na nim żadnych nagrobków szperając tam, kiedy naprawialiśmy krzyż ów, ale może jednak są. Teraz żałuję, że nie dorobiliśmy mu ramienia, ale też to okaleczenie ma swój wyraz.

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 18-03-2010 15:59 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
to po nim pudełko z nabojami było :?: - rozrywkowo :D

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 18-03-2010 17:34 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Obrazek

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 18-03-2010 21:15 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Dzięki wszystkim. Będę się starał zaglądnąć, przy okazji może też na pierwszy z Jasiela - jak mi czasu do autobusu wystarczy :-)
jarek surowiczny pisze:
to po nim pudełko z nabojami było :?: - rozrywkowo :D

A tego nie rozumiem - można jaśniej :?: :?: :?:


Na górę
Post: 18-03-2010 21:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Dlugi pisze:
Cmentarz połemkowski w Rudawce Jaśliskiej


Jak ja nie lubię określenia "połemkowski" !! Co one oznacza ??

To określenie używa się też dla "cerkwi połemkowskich". A czy jest cmentarz pożydowski czy synagoga pożydowska ??

BW

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 18-03-2010 21:57 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Uczcie mnie nadal - ja dopiero niecały rok z Wami jestem. Poprawię się :-)


Na górę
Post: 19-03-2010 11:58 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
Faktycznie przecież Łemkowie byli są i będą, podobnie zresztą jak wiele innych nacji.


Na górę
Post: 20-03-2010 04:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Brawo Bartek :!:
Cmentarze są: łemkowskie, bojkowskie, polskie, żydowskie, niemieckie...
A nie popolskie czy potatarskie...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 20-03-2010 04:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
a bo jak tam pracowaliśmy, z Mironem, Demkiem i ś.p. Mirkiem, to wykopaliśmy naboje i chyba wrzuciliśmy je, jak to chłopaki, do ogniska, mylę się Jarek :?:

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 05-04-2010 10:56 
Offline

Rejestracja: 20-09-2004 07:59
Posty: 36
Lokalizacja: wawka
Bartek Wadas pisze:

Jak ja nie lubię określenia "połemkowski" !! Co one oznacza ??

To określenie używa się też dla "cerkwi połemkowskich". A czy jest cmentarz pożydowski czy synagoga pożydowska ??


chciałam dokładnie to samo napisać...


Na górę
Post: 13-04-2010 16:15 
Offline

Rejestracja: 05-11-2009 20:41
Posty: 319
Lokalizacja: Radom
szymon NGK Magurycz pisze:
wykopaliśmy naboje i chyba wrzuciliśmy je, jak to chłopaki, do ogniska, mylę się Jarek :?:


Albo te naboje nie wybuchły, lub się dobrze schowaliście. W każdym razie mieliście szczęście i niech ono Was nigdy nie opuszcza.


Na górę
Post: 15-04-2012 19:42 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Byłem dziś szukać tego cmentarza i jak to mówią - do 3 razy sztuka - tym razem się udało :-) Wcześniej, jeszcze gdzieś w zimie, złapałem kontakt do autora artykułu i podpytałem się go o ten cmentarz a szczególnie co można jeszcze w terenie znaleźć.Niestety, autor był tam jeszcze w latach 90-tych i już nie pamiętał dokładnie.
Od piątku prognozy sprawdzałem prawie ciągle ( :-) ) i coraz pewniejsze stawało się, że z wypadu nici. Dopiero niedziela zamiast zapowiadanego deszczu straszyła tylko zachmurzeniem a i prognozy poprawiły się pokazując parę godzin bez deszczu więc można ruszać. Droga od Woli Wyżnej w stronę Jasiela do drugiego szlabanu (granic Rezerwatu) wysypana już drobnym tłuczniem a i jakoś leśne jej odcinki po przerzedzeniu drzew straciły swój urok. Na szczęście dalsza droga bez zmian a i nikogo nie spotkałem po drodze - ludzi wystraszyła "szklana pogoda"?
Szybko udało się namierzyć cmentarz - oczywiście po barwinku. Wzdłuż jednego boku prowadzi teraz droga i to co ja wziąłem za skarpę okazało się murkiem. Niestety nic poza tym murkiem i słabo widocznymi polami grobowymi nie udało mi się odnaleźć.
Dalej odwiedziłem cmentarz w Jasielu oraz zaliczyłem krótki pobyt na polu namiotowym. Wracając już drogą zaszedłem na cerkwisko i tam położony cmentarz. I trochę się zaskoczyłem. Zawsze myślałem że cerkwisko jest w obrębie ogrodzonego placu. Teraz jak nic nie było zarośnięte to na południe od tego ogrodzenia zobaczyłem kamienie (fundament?) a i dało się zauważyć pozostałości murku wokół cerkwi. Na cmentarzu myślałem że jest tylko obelisk (oprócz jeszcze jednego nagrobku) poświęcony żołnierzom radzieckim a za nim już pod ogrodzeniem krzyż z cerkwi (i dlatego myślałem że cerkiew stała tutaj). Teraz dało się zauważyć że od obelisku aż w przód pod ogrodzenie jest parę równych rzędów mogił - czy to są właśnie mogiły poległych żołnierzy? Część ta jest jeszcze dodatkowo odgrodzona od pozostałej części cmentarza. Cmentarz przycerkiewny (ten z jednym zachowanym obeliskiem) byłby bardziej w stronę Rudawki.
Może rozwiejecie moje wątpliwości:
Czy cerkwisko jest na południe od terenu cmentarza?
Czy żołnierze AR są pochowani na cmentarzu (kwatera za obeliskiem jest ich?)
Czy w taki przypadku nie za daleko byłby cmentarz przycerkiewny od cerkwi (no chyba że żołnierzy pochowano na innych mogiłach?)
Powrót w niezłym deszczu, przeł. Szklarska i okoliczne szczyty w chmurach - udało mi się wykorzystać parę godzin w miarę dobrej pogody :-)
Parę zdjęć ;)


Na górę
Post: 17-04-2012 06:29 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
A jeszcze mi się przypomniało - cmentarz w Jasielu (nie ten obok cerkwiska) - 1/3 jego powierzchni jest poza ogrodzeniem, rozciąga się on jeszcze w dół w stronę Jasiołki. Teraz doskonale było widać pola grobowe.


Na górę
Post: 19-04-2012 21:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Prawdę powiedziawszy ta fotorelacja zafascynowała mnie. Zdjęcie bobrzej ostrzałki jest świetne, gapiłam się na mnie przez kilka minut.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl