Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 08:22

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 07-05-2007 19:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Witam,

podczas weekendowych wędrówek po Beskidzie postanowilismy odnaleźć pomnik poświęcony ofiarom obozu w austriackim Thalerhofie znajdujący się pomiędzy Jasionką a Czarnem w okolicy wzniesienia Czarna. Dysponowaliśmy najnowszą mapą Compasu. Pomnik zaznaczony jest na otwartej połoninie, w pewnej odległości od drogi. Bez kłopotów odnaleźliśmy na drodze, po kilku zakrętach od budynków PGR miejsce, gdzie z lewej strony dochodzi ścieżka i początek ma niewielki strumyczek. Niedaleko po lewej stronie drogi zlokalizowalismy przydrożny krzyż. Na wzgórzu Czarnej odnaleźliśmy miejsce, gdzie zielony szlak skręca pod kątem 90 stopni (na mapie punkt widokowy, wiaty). Wystarczyło te miejsca połączyć linią i gdzieś w 1/3 odległości odnaleźć poszukiwany obiekt :-) Niestety, długie i mozolne, acz niezwykle przyjemne i fascynujące (ach ta przestrzeń i widoki!) przeczesywanie każdej z kęp drzew, zboczy połonin i jęzorów zieleni wychodzących w lasu nie przyniosły rezultatu... Widziałem zdjęcia tego pomnikaw internecie przed wyjazdem, stał w kępie sosen, czy nnych iglastych drzew, raczej nie na otwartym terenie, więc szukalismy topograficznie miejsca odpowiadającego fotografiom. Nie udało się :-) Duma nawigatora została nadszarpnięta, ale jest dobry pretekst by wrócić na szlaki Beskidu...
Teraz zapytam, pomożecie? :-) Gdzie zniknął?

P.S. Nie wszystkim mapom ufam, znalazłem nawet cmentarze i obiekty zaznaczane nie po tej stronie drogi, sam często "retuszuję" mapy dla potrzeb rajdów nawigacyjnych, ale uwziąłem się na to maleństwo...

pozdrawiam
Arjano poszukujący


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 19:50 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
idąc od Jasionki schodzisz na dół (po lewej masz buka) przechodzisz przewyższenie i po prawej masz bramkę (nad rowem) do młodnika (który już nie taki młody) tam już jest ścieżka wyłożona płytkami i kamieniami

powodzenia

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 19:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Czy mówisz o tej ścieżce znaczonej krzyżami idącej od budynków PGR na widłach w prawo, na południowy wschód? Droga przekracza ciek wodny i dochodzi do miejsca oznaczonego na mapie Compasu jako punkt widokowy. To przy tej ścieżce?
Pewne (w sensie jakieś) źródła podają: ok. 30 m od drogi, na niewielkim wzniesieniu, w dkrytym terenie. Rok wydania 1995, czyżby młodnik wyrósł na łysym?

pozdrawiam
Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 20:03 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Arjano pisze:
Czy mówisz o tej ścieżce znaczonej krzyżami idącej od budynków PGR na widłach w prawo, na południowy wschód? Droga przekracza ciek wodny i dochodzi do miejsca oznaczonego na mapie Compasu jako punkt widokowy. To przy tej ścieżce?

pozdrawiam
Arjano


tamtędy też można dojść tylko krzaki straszne :(
Najlepiej iść "nową drogą", szutrówką do Czarnego - i ten wariant dojścia opisany jest wyżej

pozdrawiam

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 20:04 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
W środę jeszcze stał. Na "Compassie" jest błędnie zaznaczony. Znajduje się bliżej Czarnego

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 20:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
To jest miejsce, gdzie wg mapy Compasu stoi pomnik ;-)
To widok na północny wschód ze zbocza Czarnej. Lekko w prawo (na wysokości drugiego zielonego drzewka od prawej) jest krzyż na szutrowej drodze Jasionka - Czarne. Prosto przed nami Ochabiska. Na drodze miejsce, gdzie wypływa ciek wodny i płynie do Zawoji.
http://www.mikula.rzeszow.net/thalerhof.jpg

pozdrawiam
Arjano poszukujący


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 20:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Bartek Wadas pisze:
W środę jeszcze stał. Na "Compassie" jest błędnie zaznaczony. Znajduje się bliżej Czarnego

Byliśmy tam dokładnie w środę :-) Deptaliśmy po piętach księdzu, który odwiedzał łemkowskie cmentarze, a potem był członkiem spotkania-imprezy jakie odbyło się przy cmentarzu dawnej wsi Długie (przy brodzie). Widziałeś go może? Pięknie śpiewał przy nr 53.


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 20:22 
Offline

Rejestracja: 02-12-2005 15:10
Posty: 325
Lokalizacja: Krosno
Może to Bartek był właśnie :)


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 20:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
buber_krosno pisze:
Może to Bartek był właśnie :)

Nie podobny. Brodę miał, ale znaaaaacznie dłuższą...
Dzięki Bartku za namiary, przeczeszemy drogę do Czarnego... Kiedyś... Kiedy? :-)

pozdrawiam
Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 07-05-2007 20:54 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
Arjano pisze:
Byliśmy tam dokładnie w środę :-) Deptaliśmy po piętach księdzu, który odwiedzał łemkowskie cmentarze, a potem był członkiem spotkania-imprezy jakie odbyło się przy cmentarzu dawnej wsi Długie (przy brodzie). Widziałeś go może? Pięknie śpiewał przy nr 53.


To faktycznie deptaliśmy sobie po piętach. Niestety jak przejeżdżałem samochodem przez bród nie mogłem sie zatrzymać (byłem z dzieckiem) by podejść na cmentarz. Gdy po godzinie wróciłem sam... było już za późno by zobaczyć jak wyglądają... prawosławne zaduszki

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-05-2007 08:35 
Offline

Rejestracja: 21-09-2004 18:27
Posty: 3
Lokalizacja: Gyddanyzc
No to chyba się nawet sobie ukłoniliśmy, siedziałeś nad Zawoją koło brodu i kładki z maluchem i materacem?
:)


Na górę
 Tytuł:
Post: 08-05-2007 09:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16-09-2004 17:52
Posty: 873
Lokalizacja: Gliwice
[quote="knovak"]No to chyba się nawet sobie ukłoniliśmy/quote]

Nie... ja byłem przejazdem wracając z Huty Krempskiej

_________________
"Sercu bliski Beskid Niski"


Na górę
Post: 25-06-2007 15:18 
Offline

Rejestracja: 22-06-2007 10:34
Posty: 14
Lokalizacja: małopolska
Witam,

podczas weekendowych wędrówek po Beskidzie postanowilismy odnaleźć pomnik poświęcony ofiarom obozu w austriackim Thalerhofie znajdujący się pomiędzy Jasionką a Czarnem w okolicy wzniesienia Czarna. Dysponowaliśmy najnowszą mapą Compasu. Pomnik zaznaczony jest na otwartej połoninie, w pewnej odległości od drogi. (...) Teraz zapytam, pomożecie? :-) Gdzie zniknął?



:lol: hehe tak się składa że dokładnie wiem gdzie się znajduje ten pomnik bo własnoręcznie, razem z braćmi układałem wspomnianą scieżkę z kamieni do pomnika :D nietrudno go znaleźć, pytaj miejscowych, musisz jechac nową drogą szutrową az po prawej stronie bedziesz miał młodniki najpierw świerkowe potem modrzewiowe i olszowe, następnie bukowy - i to własnie w nim stoi pomnik niedaleko 3wyrośniętych sosen. trzeba przejsc przez rów i bramą w młodniku i "moją" ścieżką dojdziesz do niego. pozdrawiam beskidowców!! 8)


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-06-2007 08:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12-04-2007 11:03
Posty: 283
Lokalizacja: Rzeszów
Czy ew. mógłbyś zaznaczyć jego prawidłowe położenie na mapie Beskidu?

_________________
Pozdrawiam

Arjano


Na górę
 Tytuł:
Post: 26-06-2007 10:06 
Offline

Rejestracja: 22-06-2007 10:34
Posty: 14
Lokalizacja: małopolska
:D spoko juz naszkicowałem ci miejsce na mapce Compassu bo tam jest źle zaznaczone tylko nie wiem jak umiescić ten obraz na forum :( pomóż Arjano!


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl