Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 28-03-2024 09:28

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 Następna
Autor Wiadomość
Post: 01-10-2010 07:16 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18-09-2004 19:47
Posty: 2026
Lokalizacja: Rabka
Cytuj:
Parafia Prawosławna
p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy
oraz
Komitet Odbudowy Cerkwi

Zapraszają

NA UROCZYSTOŚCI KONSEKRACJI CERKWI
ORAZ NA ŚWIĘTO PARAFIALNE OPIEKI MATKI BOŻEJ


które odbędą się w dniach 13-14 października 2010 r. w Komańczy


Program uroczystości:

13 października
9.30 - Przywitanie J. Eminencji Metropolity Sawy i Hierarchów PAKP
9.45 - Poświęcenie Ołtarza i Konsekracja Cerkwi
11.00 - Liturgia Eucharystyczna
13.00 - Przywitanie Gości
13.30 - Poczęstunek dla gości nie zaproszonych imiennie
17.00 - Całonocne Czuwanie (crs. Wsenoczne Bdinije).

14 października
10.00 - Liturgia Eucharystyczna
15.00 - Występy zespołów folklorystycznych w Komańczy.

Serdecznie zapraszamy !!

Proboszcz Parafii ks. Marek Gocko

Przewodniczący Komitetu Odbudowy Cerkwi - ks.prot. Julian Felenczak


http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... Fdh&ref=nf

_________________
"Nasze piwo jest zdrowe".
Browar Grybow.


Na górę
Post: 15-11-2010 20:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Może ktoś wie może jaki ikonostas jest w odbudowanej cerkwi ?
Widziałam na stronie cerkwi zdjęcia, i tak mi wygląda na taki nieco bardziej "współczesny".

B.


Na górę
Post: 15-11-2010 21:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Nie pomogę Ci.


Na górę
Post: 15-11-2010 22:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21-09-2004 09:16
Posty: 211
Lokalizacja: Chorzów
Lucyna pisze:
Nie pomogę Ci.


:shock:


Na górę
Post: 16-11-2010 07:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Dlaczego dziwisz się. Jasno powiedziałam na innym forum. Będę pomagać każdemu z wyjątkiem osób, które żerują na naszej wiedzy. Jeżeli dasz słowo honoru, że ta informacja nie jest Ci potrzebna do zarobkowania to oczywiście udzielę Ci pomocy. I nie mówię tu o pracy przewodnika.
Jak widzisz jestem konsekwentna w swoich postanowieniach.


Na górę
Post: 16-11-2010 07:50 
Offline

Rejestracja: 25-04-2009 07:26
Posty: 1249
Lucyna pisze:
Dlaczego dziwisz się. Jasno powiedziałam na innym forum. Będę pomagać każdemu z wyjątkiem osób, które żerują na naszej wiedzy. Jeżeli dasz słowo honoru, że ta informacja nie jest Ci potrzebna do zarobkowania to oczywiście udzielę Ci pomocy. I nie mówię tu o pracy przewodnika.
Jak widzisz jestem konsekwentna w swoich postanowieniach.

Były czasy gdy uczyli by się nie odzywać jak się nie ma nic do powiedzenia. Swoją odpowiedzią zaogniasz sytuację na spokojnym forum jakby mało było Ci tamtego.
Basia Z. pisze:
Może ktoś wie może jaki ikonostas jest w odbudowanej cerkwi ?
Widziałam na stronie cerkwi zdjęcia, i tak mi wygląda na taki nieco bardziej "współczesny".
B.

Napisałem na adres parafii - jak się czegoś dowiem to zamieszczę.


Na górę
Post: 16-11-2010 07:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Przepraszam jeżeli kogoś uraziłam. Jeżeli Moderator czy Admin osądzi, że złamałam regulamin Forum to proszę aby usunął mój wpis. Poniosę bez słowa sprzeciwu wszelkie konsekwencje wynikające z niewłaściwego w Ich ocenie działania.
Jestem otwarta na prośby innych, ciesze się, gdy mogę komuś pomóc, pogadać o regionie. Gdyby ktokolwiek potrzebował pomocy to zawsze może skontaktować się ze mną tu czy na pw. Są jednak granice.


Na górę
Post: 16-11-2010 08:26 
Offline

Rejestracja: 08-05-2008 11:00
Posty: 850
Lokalizacja: Biała Chorwacja
Lucyna pisze:
Będę pomagać każdemu z wyjątkiem osób, które żerują na naszej wiedzy.


What :shock: :!: :?:

Jakiej "naszej" wiedzy?! Twojej wiedzy?! A jaką Ty masz wiedzę? Jak na razie nie popisujesz się wiedzą, raczej brakiem kultury.
Dziewczyna o znacznie dłuższym stażu na forum pyta się (bynajmniej nie Ciebie, tylko ogólnie) o jakąś informację. Jak nie wiesz - milcz, jak wiesz, a nie chcesz powiedzieć - także milcz. "Jeżeli dasz słowo honoru, że ta informacja nie jest Ci potrzebna do zarobkowania to oczywiście udzielę Ci pomocy" - łehehehe :lol: Komerchę to odstawiasz Ty, bez żadnego obciachu (patrz - link w podpisie). Któryś już raz piszesz, że "są pewne granice". Owszem są, w tym granice dobrego smaku i wychowania, których nie powinnaś przekraczać.


Na górę
Post: 16-11-2010 09:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Powiedzmy tak. Więcej osób jest zainteresowanych tematem.
Powstaje kopia ikonostasu. Na zlecenie dziekana, cerkiew podlega pod parafię w Morochowie nr tel 134629061, ikonostas jest malowany w pracowni ikon Szczepkowskiego w Sanoku.
Wszystkim zainteresowanym zdobyciem informacji o dawnym ikonostasie w Komańczy polecam "Cerkwie Szlaku Ikon" Roberta Bańkosza i przewodnik po ścieżce edukacyjnej.

Dziękuję zza uwagę.


Na górę
Post: 16-11-2010 09:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Cerkiew w Komańczy znajduje się na ścieżce przyrodniczo-historycznej. Warto nią pospacerować. Ostatnio został wznowiony przewodnik po owej ścieżce


"Ścieżka przyrodniczo-historyczna w Gminie Komańcza"

Ostatnio dostałam drugie, zmienione i poszerzone wydanie przewodnika po ciekawej ścieżce przyrodniczo-historycznej zlokalizowanej na terenie Nadleśnictwa Komańcza, na pograniczu dwóch mezoregionów Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Wiedzie ona progonami i drogami leśnymi. Wędrując nią można poznać urok tej niezwykłej krainy, trasa ma kształt pętli i liczy sobie około 9 km. Oznakowana jest kolorem niebieskim.
Pod względem przyrodniczym trasa, z wyjątkiem jednej atrakcji, jest tylko w miarę interesująca. Wędrujemy bowiem niezbyt ciekawymi zbiorowiskami łąkowymi i leśnymi. Jest tu jednak pewien magnes przyciągający wszystkich miłośników motyli, jedno z nielicznych w kraju stanowisk modraszka Rebela. Pod względem historycznym odwrotnie, bardzo ciekawa, można bowiem zapoznać się z bogatą historią tej okolicy, z różnorodnością kulturową, z wielowyznaniowością. Teren ten był zamieszkały przez Łemków, Polaków, Żydów, Ukraińców,Cyganów. Każda nacja pozostawiła po sobie ślad. Moim zdaniem na uwagę zasługuje mikroklimat kotlin śródgórskich i lecznicze powietrze tak dobrze działające na układ oddechowy. Przed II wojną św. działało tu prężnie letnisko, w chwili obecnej Komańcza ma status miejscowości uzdrowiskowej.
Pierwotnie trasa liczyła około 7 km, różnica wzniesień 140 m, czas przejścia około 4,5 godz, 15 przystanków, na Wierchu platforma widokowa. Obecnie ma około 9 km i 16 przystanków, różnica wzniesień około 140 m, czas przejścia około 5 godz.Wskazane obuwie trekingowe lub górskie, trasa miejscami jest podmokła i wiedzie drogami zrywkowymi. Muszę przyznać, że po pewnych korektach trasa zyskała na atrakcyjności.
W 2000 r wydano przewodnik po tej ścieżce autorstwa Edwarda Orłowskiego, pracownika tutejszego nadleśnictwa, miłośnika i znawcy regionu. "Ścieżka przyrodniczo-historyczna po Komańczy i okolicy" jest przewodnikiem terenowym opisującym przystanek po przystanku atrakcje na owej ścieżce. Opis trasy jest dokładny, w pierwszym wydaniu są pewne nieścisłości. W 2010 r. wydano powtórnie ten przewodnik, można go bezpłatnie otrzymać w UG w Komańczy i w Nadleśnictwie Komańcza i w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie.
Spis treści:
Przystanek nr 1.Kościół parafialny obrządku łacińskiego w Komańczy
Przystanek nr 2 Cerkiew grekokatolicka p.w. Opieki Matki Bożej Pokrow w Komańczy
-"- nr 3 Cerkiew prawosławna p.w. Orędownictwa Matki Bożej Pokrowy w Komańczy
-"- nr 4 Kompleks roślinny
-"- nr 5 Łąka sucha
-"- nr 6 Stanowisko występowania motyla Modraszka rebela
-"- nr 7 Panorama okolic Komańczy
-"- nr 8 Miejsce sukcesji leśnej na granicy z terenami rolniczymi
-"- nr 9 Płazy
-"- nr 10 Zbiorowisko leśne zespół buczyny karpackiej
-"- nr 11 Łąka śródleśna
-''- nr 12 Przypotokowe zbiorowisko ziołorośli
-"- nr 13 Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy
-"- nr 14 Miejsce katastrofy lotniczej z okresu II wojny św
-"- nr 15 Leśna kolejka wąskotorowa Komańcza-Duszatyn
-"- nr 16 Miejsce zbiorowego rozstrzelania ludności cygańskiej

Warto nią pospacerować, także niezainteresowany przyrodą czy historią turysta może na niej znaleźć kilka lokalnych smaczków vide panorama na dolinę w której jest położona wieś, Mogiłę, Krzemieniec (maszt przekaźnikowy), Rakowiec, Kowalówkę, Karnaflowy Łaz, Dyszową, Jasieniową i Wysoki Dział. Ja najbardziej lubię przystanek nr 11 czyli młakę eutroficzną ale wybrałam jednak inny fragment przewodniczka. Chcę przedstawić przystanek numer 16 czyli miejsce zbiorowego rozstrzelania ludności cygańskiej. Dlaczego? Prawie każdy z nas uczył się o tragedii Żydów, ale niewiele osób wie, że eksterminacja objęła też Romów, w tym cyganów "górskich" Bergidka.

"Przystanek nr 16 (Miejsce zbiorowego rozstrzelania ludności cygańskiej)
Jedną z form terroru prowadzonego przez hitlerowców w okupowanej Polsce, były konsekwentne i zakrojone na masową skalę akcje likwidacyjne niektórych grup narodowych i etnicznych. "Program" eksterminacji objął również ludność cygańską prowadzącą wtedy częściowo koczowniczy jeszcze tryb życia i dlatego uznaną za element z natury unikający pracy i "rozkładowy" dla narzuconego porządku.
Największe nasilenie mordów w tym regionie nastąpiło w latach 1942-43. Tylko w niedalekiej okolicy znane są miejsca ludobójstwa i zbiorowych rozstrzeliwań Cyganów dokonywanych między innymi w Komańczy, Kulasznem, Niebieszczanach, Rzepedzi, Szczawnem, wielopolu, Zagórzu, Zasławiu.
To tutaj na ternie Komańczy, w kotlinie potoku Piwnego, w sierpniu 1943 roku, funkcjonariusze gestapo rozstrzelali w lesie 26 (28?) osób narodowości cygańskiej, schwytanych i aresztowanych w lesie koło wsi Osławica. Wśród ofiar, których nazwisk nie ustalono, byli starcy, kobiety i dzieci.
Wszystkich pochowano w zbiorowej mogile na miejscu egzekucji, gdzie dziś stoi niewielki kamienny obelisk.
Jeszcze do wybuchu II wojny światowej, oprócz Łemków, Polaków i Żydów mieszkało w Komańczy ponad 60 Cyganów, skupionych w osobnej uliczce, trudniących się przeważnie kowalstwem i muzykowaniem przy różnych okolicznościach, na zabawach i po okolicznych dworach.
Za potokiem przechodzimy obok pola namiotowego docierając do drogi prowadzonej z Prełuk do Komańczy."

Tytuł: "Ścieżka przyrodniczo-historyczna w Gminie Komańcza".
Autor: praca zbiorowa
Wydanie: II poszerzone i zmienione
Stron: 27
ISBN: 978-83-60483-10-7
Wydawca: Urząd Gminy w Komańczy
Komańcza 2010

www.komancza.pl

Warto wspomnieć, że w Komańczy u pani Darii Boiwki znajduje się niezmiernie interesująca kolekcja strojów łemkowskich, nawet muzea nie posiadają tak niezwykłych eksponatów. Pani Daria jest bardzo uzdolniona, pięknie śpiewa i opowiada o Łemkowszczyźnie, specjalizuje się także w haftowaniu ikon.


Na górę
Post: 16-11-2010 09:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Z tego wszystkiego popełniłam błąd. parafia oczywiście znajduje się w Komańczy ale zleceniodawcą wykonania był ksiądz dziekan Julian Felenczak z parafii w Morochowie.


Na górę
Post: 16-11-2010 10:46 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Lucyno, popełniłaś wiele błędów. Jeżeli jesteś przewodniczką, a chyba jesteś, to wyobrażam sobie jak "mącisz" w głowach turystów przekazując im "super" wiadomości. Już kilkukrotnie, na różnych stronach można było przeczytać, że zleceniodawcą prac w Komańczy była Parafia Prawosławna w Komańczy (!!!) w ramach projektu polsko -słowackiego. Więc nie proboszcz z Morochowa był zleceniodacą wykonania ikonostasu. Ikonostas był wykonywany w dwóch firmach: struktura ikonostasu w Sanoku, a ikony w pracowni Trochanowskich z Bielanki, więc Twoje informacji są po prostu nieprecyzyjne. Jednym słowem nie masz zielonego pojęcia o tym, o czym mówisz.

_________________
romaszka


Na górę
Post: 16-11-2010 11:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10-11-2010 09:26
Posty: 1007
Lokalizacja: Bieszczady
Dziękuję za sprostowanie. Mowa była o ikonostasie. Dołożyłam wszelkich starań, rozmawiałam nawet z panem który ów ikonostas współtworzył.
Z tego co orientuję się został powołany Komitet Odbudowy Cerkwi w Komańczy, którego przewodniczącym był?/jest? dziekan ks. prot. Julian Felanczak, który zlecił wykonanie ikonostasu.
Jeżeli zaś chodzi o listę darczyńców była ona naprawdę długa. Znajduje się ona na stronie parafii w Komańczy.

http://www.cerkiew-komancza.pl/podziekowania.html


Na górę
Post: 16-11-2010 12:18 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
No właśnie mowa była o ikonostasie, a ikonostas to co jest?

_________________
romaszka


Na górę
Post: 16-11-2010 12:21 
Offline

Rejestracja: 07-12-2006 11:02
Posty: 117
Próbowałem też znaleźć listę darczyńców (długiej rzekomo) o której wspominasz i nie mogę znaleźć. Pomóż !

_________________
romaszka


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 13 4 5 6 7 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl