Sercu bliski Beskid Niski

Forum portalu www.beskid-niski.pl
Dzisiaj jest 19-04-2024 10:56

Strefa czasowa UTC+01:00





Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03-12-2009 12:27 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Witam!

Chciałem zaproponować temat rozmowy związany z cmentarzem żydowskim w Gorlicach. Jest to obiekt założony w XIX wieku remontowany w 1995, obecnie całkowicie zaniedbany i częściowo także zdewastowany jak przedstawiają zdjęcia które w nie długim czasie zamieszczę. Cmentarz ten został w latach okupacji hitlerowskiej zlikwidowany przez nazistów , zaś nagrobne macewy przeznaczone zostały do budowy m.in. schodów i chodników w mieście oraz umocnienia brzegów potoku poniżej. Po wojnie macewy które udało się odnaleźć zwieziono na teren kirkutu. Wiele grobów jest obecnie całkowicie nie czytelnych lub zdewastowanych po ''zabawach'' satanistycznych. To co dziś pozostało w dawnym cmentarzu pozwala nam chociaż na chwile zastanowić się że na naszym terenie mieszkała także spora kultura żydowska.

Charakterystycznym obiektem jest żydowski Ohel oraz kilka zbiorowych mogił znaczących hitlerowskie działania wobec tego narodu. Las kryjący dziesiątki starych wywróconych porośniętych mchem macew. Na dole przy bramie wejściowej znajduje się pomnik ofiar nazizmu złożony z odzyskanych macew a także pomnik upamiętniający miejsce rozstrzeliwań przez hitlerowców Żydów, Polaków i Cyganów.

Jako że mieszkam w sąsiedztwie mogę powiedzieć że jest dosyć często odwiedzany przez żydowskie wycieczki oraz turystów wędrujących niebieskim szlakiem przez wzgórze Korczak.

Ciekawostką może być to że jest on uznany za cmentarz wojskowy gdyż kryje 4 żołnierzy austriackich i 2 rosyjskich wyznania mojżeszowego, położone w obrębie cmentarza żydowskiego. Ja znalazłem dwie macewy które mogą dotyczyć tych mogiła ale jako że nie jestem znawcą to zweryfikujecie wkrótce.

To tyle tytułem wstępu mam nadzieje ze ten temat przy waszej pomocy się rozwinie i dowiemy się czegoś więcej o tym obiekcie.
Jako że jestem początkującym beskidnikiem i działaczem tego forum proszę o wyrozumiałość i wskazówki.

Pozdrawiam felek89 :D

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 03-12-2009 12:41 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Zapomniałem napisać że ten cmentarz oznaczony jest numerem 90 w III okręgu.

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 03-12-2009 16:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Felek, ja tak na szybko bom poza domem i czasu mało. Piszesz:
"Cmentarz ten został w latach okupacji hitlerowskiej zlikwidowany przez nazistów".

Po raz kolejny zwracam uwagę na używanie słów: cmentarz zlikwidowany to taki, z którego terenu usunięto pochówki, znaczy ekshumowano je. Cmentarz, który opisujesz, mimo zniszczeń będzie pozostawał cmentarzem. Stąd prośba, aby nie pisać, że został zlikwidowany. Cmentarz to jednak pochówki przede wszystkim, i wszystko jedno... żydowski, chrześcijański czy wojenny np. Że nie wspomnę o faktach, które sam opisujesz, znaczy udziale dzisiejszych mieszkańców Gorlic i okolic w jego "likwidowaniu", a przynajmniej barbarzyńskiemu niszczeniu "znaków" cmentarza...

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 03-12-2009 20:33 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14-10-2005 15:43
Posty: 1693
Lokalizacja: Biecz
Tak wyglądał przed 1939 r.

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/10 ... f6ae21a00/

_________________
Na cmentarzu czujesz, że żyjesz
http://www.youtube.com/watch?v=dbP1e4Sw ... re=related


Na górę
Post: 03-12-2009 21:40 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
najlepsze jest to że nie które z tych macew leżą tam do dziś bo jedną poznałem.

Ps. gdzie najlepiej szybko dobrze i darmowo wrzucić zdjęcia???

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 16-12-2011 00:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Odświeżam temat, bo chciałbym zobaczyć, co wg Ciebie oznacza, że cmentarz jest zaniedbany. Tak dla porównania z kirkutem w Grybowie. Mogę liczyć na aktualne zdjęcia z Gorlic? :)

Chciałbym coś zrobić, żeby kirkut w Grybowie nie wyglądał tak jak obecnie, czyli jak gęsto podszyty las. Dlatego interesowałyby mnie również wszelkie możliwości działania w sposób joint venture :)


Na górę
Post: 16-12-2011 21:42 
Offline

Rejestracja: 02-12-2009 21:42
Posty: 462
Lokalizacja: Gorlice
Muszę przyznać że jego stan obecny jest o niebo lepszy jak podczas pisania ostatniego postu. Cmentarz był koszony, wycinka krzaków itd. Stan na teraz nie pozostawia wiele do życzenia.

_________________
Jeśli czcić chcecie poległych bohaterów / Podarujcie swe serca ziemi, która ich kryje.
Inskrypcja cmentarza nr 59 Przysłup


Na górę
Post: 17-12-2011 10:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24-01-2005 17:11
Posty: 1070
Lokalizacja: Nowica
Estelion, dowiedz się proszę kto jest obecnie właścicielem cmentarza. Może wie to pani od klucza, czyli Alicja Blicharz? Niemniej cokolwiek ona wie warto byłoby potwierdzić to w gminie. Ktokolwiek jest właścicielem warto z nim ustalić zakres odkrzaczania, koszenia czy przerzedzenia drzewostanu. Jak już się dowiesz, to daj znać. Myślę, że moglibyśmy pomóc, choćby sprzętowo, ale także pomagając "pozyskać" wolontariuszy, o czym takoż powinieneś pomyśleć. Przy czym warto, żebyś pomyślał o tym, że taka jednorazowa akcja to mało. Po jako takim uładzeniu przestrzeni, trzeba pomyśleć o bieżącym koszeniu, bo inaczej za parę lat będzie co jest teraz... Dalsza korespondencja w tej sprawie za pomocą: szymon@magurycz.org

_________________
Magurycz jest światem, credo quia absurdum.


Na górę
Post: 26-12-2011 23:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08-09-2010 22:02
Posty: 38
Lokalizacja: Grybów/Kraków
Dziękuję :)
Wydaje mi się, że właścicielem jest Krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska i jedna osoba mi to potwierdziła. Ale dowiem się na 100%. Mieszkam w Krakowie, więc po prostu pewnego dnia przejdę się do ich siedziby. Przy okazji zapytam o synagogę, która również jest w opłakanym stanie. Co prawda wymienili jej dach, ale reszta to obraz nędzy i rozpaczy.

Co do koszenia to zdaję sobie sprawę. Dopóki żył, robił to właśnie tata p. Blicharz. Teraz właściciele powinni poszukać innej osoby. Tylko trzeba zwrócić ich uwagę, bo zdaje się, jak gdyby zapomnieli o kirkucie. Jest od kilku już lat nie wykoszony, co doprowadziło do stanu tragicznego.

Będę informował. Cieszę się, że jeszcze ktoś się interesuje losem tego kirkutu oprócz mnie :)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza Zespół Olympus.pl